FORUM.ALEXONE.RO - Ofera cele mai bune servere din ROMANIA de CS 1.6 si CS:GO CASUAL si COMPETITIVE 2007-2018

Comunitatea Alexone ofera servere de Counter Strike 1.6, PUBLIC si MIX/WAR 2007-2017 - Counter Strike Global Offensive PUBLIC, COMPETITIVE si MIX/WAR 2007-2018
It is currently March 28th, 2024, 3:26 pm

All times are UTC+02:00




Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: October 25th, 2012, 9:02 pm 
Offline
Designer User
Designer User
User avatar

Joined: April 1st, 2012, 9:53 am
Posts: 500
Location: Romania
Deschid acest topic pentru informatii si intrebari in lagatura cu masa musculara.
Quote:
Intru si eu in aceasta conversatie cu gandul,eu am 1.80 m si in jur de 60-61 de kg.Imi puteti scrie o dieta pe care sa o incep,ma refer ,eu am facut sala in vacanta de vara ,ca atunci timpul imi permite mai mult,in rest o data sau de 2 ori pe saptamana.Cand faceam sala (acum o luna),am citit dintr-o revista ceva dieta,pe care am incercat sa o aplic.Dimineata mancam 1-2 oua,pe la 11:30 piept de pui,dupa amiaza papam mancare facuta acasa,dupa mergeam la sala.Cand veneam de la sala papam iar piept de pui.In timpul acesta am baut foarte mult lapte,ceea ce m-a intarit.Bineinteles,ca am mers la doctor,m-am consultat,si mi-au zis sa i-au VITAMAX,care imi zicea ca imi dezvolta corpul.Doctorita mi-a zis sa am rabdare cu acest medicament pentru ca e foarte tare.Am inceput sa il iau ,10 zile pe luna trebuie sa i-au aceste medicamente si doar dimineata,atat.As vrea o dieta amanuntita ,adica la ce ora sa mananc ,ce sa mananc si cam in cat timp pot vedea rezultatul.

_________________
Image
Image Image Image Image


Report this post
Top
PostPosted: October 25th, 2012, 9:07 pm 
Offline
Designer User
Designer User
User avatar

Joined: April 1st, 2012, 9:53 am
Posts: 500
Location: Romania
In cartile de BB este recomandot o doza de proteine de 2x(doua-ori) greutatea corporala, adica tu ar trebui sa te apropii de 120 de grame de proteine pe zi.
Dar eu consider ca este prea mult pentru un incepator.. si nu este usori sa obtii o asemenea cantitate, si mai mult ca sigur vei depasi numarul de calorii necesare.
Concentreazate pe calitate, si nu pe cantitate.

Hai sa`ti concepem o dieta..
Mesele ar trebui luate la intervale de circa 3 ore.
Cu proteinele sa ai grija, pentru ca corpul nu poate absoarbe mai mult de 30 de grame deodata, excesul iese cum a si intrat si este irosit.

Prima masa o iei dimineata, si incearca sa nu eviti asta, sa nu eviti micul dejun!
Aceasta sa fie bogata in proteine, pentru ca corpul tau noapte trebuie sa reziste 8-9 ore fara mancare.
Urmatoare masa poate fii pe la ora 10-11, o masa usoara.Gen sandwich cu un fruct.
La pranz poti lua o masa obisnuita, dar totusi mai multe proteine, mai multa carne de peste, pui, porc slab si carbohidranti pe care`i obtii din cartofi de ex.
Dupa pranz la 3 ore poti lua o gustare gen fructe: banane, poate un pic de branza, ciocolata etc.. sau chiar o conserva de peste.
Dupa 1-2 ore dupa pranz sa presupunem ca te duci la sala, inainte de sala sa nu mananci, eventual o ciocolata daca simti ca ai nevoie de energie, dar evita mancarea grea, solida.
Dupa sala e bine venita o "doza" de proteine de calitate. Ex poti sa bei cateva oua de prepelita cu lapte si banane sau miere(pentru dulcitate si gust) si/sau mancare solida, gen piept de pui cu cartofi, branza, peste, lapte, dar sa nu`ti suprasolicitezi stamacul.
Daca consideri ca`ti ajunge poti sari peste cina, sau iei o "doza" de proteine inainte de culcare cu 1-2 ore. Prin "doza" de proteine inteleg o mixtura naturala in care pui 3-4 albusuri de ou(ma refer la oul de gaina), si eventual 1 maxim 2 galbenusuri, pentru ca cum am mai meintionat galbenusul are continutul de colesterol ridicat, o banana sau ceva indulcitor ca sa fie bun la gust, cu 100-200 ml de lapte.
Proteinele(naturale) cu absorbtie lenta sunt recomandate pentru timpul noptii, care creaza o stare anticatabolica, prin alte cuvinte anabolica.

Cam acesta ar fi "dieta" te, dar nu trebuie sa te iei dupa nimeni, eu ti`am recomandat ceva ce eu consider ca e okay.

In rest ai nevoie de mult somn! Fara somn, dieta si antrenament intens nu vei avea rezultate extraordinare. E foarte bine daca faci si un sport pe langa culturism, nu te lasa !

_________________
Image
Image Image Image Image


Report this post
Top
PostPosted: October 25th, 2012, 9:15 pm 
Offline
Designer User
Designer User
User avatar

Joined: April 1st, 2012, 9:53 am
Posts: 500
Location: Romania
De asemenea poti sa te orientezi dupa sumplimente nutrivive si volumizatoare pentru ca nu interzice nimeni asta, poate doar parintii tai, dar depinde si de varsta.
Nu ma refer la substante super-anabolizante sau in niciun caz la substante interzise!
Ma refer la concentrate proteice din zer, lapte oua sau/si creatina.

Ca sa cresti..
Hormonul de crestere este testosteronul, un fel de steroid, sunt metode-si-metode pentru stimularea lui, dar asta`i alt capitol. Dai un search pe gugle.

Alexone, da`i si tu cu parerea pentru ca vor fi de folos mai multe puncte de vedere.
Adauga, corecteaza`ma si "reply`eaza". :D

_________________
Image
Image Image Image Image


Report this post
Top
PostPosted: October 25th, 2012, 10:14 pm 
Offline
Member User
Member User

Joined: October 20th, 2012, 6:06 pm
Posts: 127
Location: Romania
Mersi mult,am sa incerc aceasta dieta,deoarece nu am nimic impotriva cu ea.Ziceai de anaboale.Cunosc un prieten care are 45 in brat,bineinteles a luat anaboale,insa are ameteli,si e tot timpul 'slab' adica creierul lui numai functioneaza la capacitatea normala,ci doar la o parte din ea;eu zic ca asa apar amateli,halucinatii.
Mersi mult inca o data,astept si parerea lui Alex insa nu cred ca are ceva de adaugat,insa cine stie.
Arrow viata mea este familia,sportul.Pe langa ele PC...jocurile..etc

_________________
Don't stop what you can finish


Report this post
Top
PostPosted: October 27th, 2012, 11:40 pm 
Offline
Site Admin
Site Admin
User avatar

Joined: March 31st, 2012, 6:10 pm
Posts: 2352
Location: Arad
Foarte mare dreptate vorba lu` Arrow " Cu proteinele sa ai grija, pentru ca corpul nu poate absoarbe mai mult de 30 de grame deodata, excesul iese cum a si intrat si este irosit. " Dupa cum vezi sau daca cumva te-a interesat sa citesti despre alti culturisti .. ei manca de 6-7-8 ori pe zi .. oare de ce ? .. pentru ca nu pot manca 1 data si bine .. pentru ca organismu` nu poate digera si separa ce trebuie depus in sange si ce se duce pe "cale naturala" sa zic asa :)) ai nevoie de ambitie, rabdare + alimentatie pe baza de proteine .. asta in cazul in care nu lucrezi si-ti permiti financiar sa-ti cumperi absolut tot ce a spus Arrow si nu numa el .. pe net exista multe combinatii pe care le poti incerca chiar tu si vezi cum te vei simti .. ai grija sa nu mergi mai mult de 2 ori pe zi la wc .. dak mergi inseamna ca ai mancat prea mult (Exagerat) si tot ce ai mancat se duce dreaq + banii tai + timpul tau !
Fi destept si manca sanatos (Fructe si legume dar nu in excess) + lapte, branza, carne rosie ( Evita carnea de porc ) Carne de pui, carne de curcan (E cam scump :P dar cand faci sala si vrei definire asta nu mai conteaza) si odihna 8-9 ore minim dak ai sub 20 de ani pentru ca inca esti in crestere .. depinde foarte mult de geneticu` parintilor tai .. dak sunt slabi la varsta de 40-50 inseamna ca vei avea sansa sa fi si tu asa .. dak sunt plinuti si tu vei fi asa dak nu vei avea grija !
Bodybuilding nu e pentru orice .. e pentru persoanele care au rabdare :P tine minte ! Muschii nu cresc niciodata in 3 sau 6 luni .. ei cresc in ANI ! Totul depinde de ambitia si rabdarea ta .. ce vezi tu in reviste e iluzie :P nu zic ca nu se poate .. ci spun ca aia au pe putin 5 ani de sala .. unii chiar traiesc din asta :D
Inca ceva .. odata ce te apuci de sala si esti hotarat .. gandeste-te ca-ti vei schimba viata complet + alimentatia de acum incolo ! Eu fac sala de 2 ani aproape .. si mi-am schimbat TOTAL alimentatia si incerc sa o mentin asa pentru tot restul vietii !
Nu sunt profesionist .. nu sunt cat dulapul .. dar iti spun ca toti altii cum e bine sa faci .. mai bine spus .. prin ce am trecut sau prin ce au trecut altii :D cum a zis si Arrow .. nu inseamna ca dak mie imi merge bine iti v-a merge si tie :D totul depinde de tine si de stomacul tau ! Suntem unici in felul nostru si nu putem fi la fel :D

_________________
Daca copiezi ceva macar poti lasa un link catre pagina mea !

CS.ALEXONE.RO - Cel mai bun server de CS 1.6 din Romania 2017
Image

CSGO.ALEXONE.RO - Cel mai bun server CS:GO din Romania 2017
Image

COMPETITIVE.ALEXONE.RO - Cel mai bun server COMPETITIVE din Romania 2017
Image

TS.ALEXONE.RO - Server Team Speak 3 !
Image


Report this post
Top
PostPosted: October 30th, 2012, 5:11 pm 
Offline
Member User
Member User

Joined: October 20th, 2012, 6:06 pm
Posts: 127
Location: Romania
Mersi mult,chiar m-a ajutat mult ceea ce mi-ati zis :D

_________________
Don't stop what you can finish


Report this post
Top
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC+02:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You can post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited