FORUM.ALEXONE.RO - Ofera cele mai bune servere din ROMANIA de CS 1.6 si CS:GO CASUAL si COMPETITIVE 2007-2018

Comunitatea Alexone ofera servere de Counter Strike 1.6, PUBLIC si MIX/WAR 2007-2017 - Counter Strike Global Offensive PUBLIC, COMPETITIVE si MIX/WAR 2007-2018
It is currently March 28th, 2024, 2:49 pm

All times are UTC+02:00




Post new topic  Reply to topic  [ 17 posts ] 
Author Message
PostPosted: August 15th, 2012, 2:21 am 
Offline
Site Admin
Site Admin
User avatar

Joined: March 31st, 2012, 6:10 pm
Posts: 2352
Location: Arad
Exista oare un secret al "tineretii fara batranete"? Oamenii isi pun de mii de ani aceasta intrebare care a devenit o sursa permanenta de meditatie, de studiu si este un mister inca neelucidat.

Cercetarile stiintifice din ultimii ani s-au materializat in produse cosmetice, aparate sofisticate si operatii estetice care reusesc sa faca oamenii sa arate cu 10-20 de ani mai tineri. Dar oare aceasta este solutia ? Asta ne dorim cu adevarat ?
Nu este suficient sa aratam tineri si frumosi doar in exterior ! Cand ma refer la tinerete eu inteleg ceva mult mai profund. Daca vei avea grija de tine, tineretea interioara a trupului si a spiritului se vor reflecta in aspectul exterior. Pielea va fi elastica si luminoasa, ridurile vor fi abia vizibile, energia si vitaliatatea ta vor fi molipsitoare ! Trebuie sa faci totul pentru a fi capabil sa muncesti si sa te bucuri de viata pana la o varsta inaintata ! Trebuie sa ai grija de tine din timp, preventiv, nu doar atunci cand esti deja bolnav si disperat !
Acest articol se adreseaza oamenilor de toate varstele dar m-as bucura daca ar trezi interesul tinerilor care acum sunt sanatosi, frumosi, dinamici si au impresia ca asa vor fi toata viata… Da, este posibil dar numai in masura in care se vor gandi si vor actiona in acest sens inca din tinerete.
Zestrea genetica si nivelul individual de educatie au un rol important. Presupunand ca ai primit o mostenire genetica buna nu-ti ramane decat sa te informezi si sa iei masuri ! Nu este suficient sa primim de la parinti o zestre ereditara de nota 10 daca ulterior, prin felul in care traim ne batem joc de ceeace am mostenit. Daca mostenirea genetica este un factor care nu depinde de noi, modul in care o protejam de-a lungul vietii depinde in mare masura de noi.
“Strategia pentru longevitate” iti ofera informatii, sfaturi si metode simple, accesibile care ar trebui sa devina un stil de viata. Vei invata cum sa-ti protejezi organismul, sa-l ajuti sa functioneze la capacitatea maxima si sa se regenereze. Vei invata cum sa-ti pastrezi sanatatea si vitalitatea pana la varste inaintate. Corpul tau este casa sufletului tau, il primesti in dar o singura data in viata si trebuie sa-l iubesti si sa-l ingrijesti !
1. Ce influenteaza sanatatea, boala si imbatranirea ?
Este foarte interesant sa descoperi cum functioneaza organismul tau. Daca intelegi care sunt cauzele bolilor si imbatranirii, vei stii ce trebuie sa faci ! Totul depinde de hranirea, detoxifierea si regenerarea celulelor din care este alcatuit corpul tau.

Am explicat intr-un mod simplu si captivant care este mecanismul bolii si al sanatatii in articolul: Nutritia celulara – esenta sanatatii si tineretii.
2. Analizeaza care este situatia ta la momentul actual
Dupa ce ai aflat care este mecanismul ascuns care determina sanatatea, boala si imbatranirea trebuie sa reflectezi in ce masura ai grija de corpul tau sau nu cumva contribui la deteriorarea lui ? Daca vei face aceasta analiza s-ar putea sa fii uimit ! S-ar putea sa descoperi ca ai o contributie importanta la imbolnavirea si imbatranirea corpului tau !

Analiza atitudinii tale fata de propriul tau corp este unul din cei mai importanti pasi. Asupra ta actioneaza zilnic o multime de factori nocivi. O parte din acesti factori nu depind de tine si nu ai posibilitatea sa-i eviti dar poti sa minimalizezi efectul distructiv al acelor influente care depind si pot fi controlate de tine.

In organismul nostru actioneaza chiar de la nastere doua categorii de forte care influenteaza procesul de imbatranire: FORTELE CONSTRUCTIVE SI FORTELE DISTRUCTIVE
Fortele constructive
• Alimentatie echilibrata si cat mai naturala
• Hidratarea si buna circulatie a lichidelor(cel putin 2 litrii pe zi)
• Oxigenarea celulelor prin exercitii fizice si aer curat
• Somn profund si odihnitor, relaxare, odihna
• Echilibru psihic, spirit viu, generos, fara prejudecati Fortele distructive
• Alimentatie dezechilibrata, prajeli, fast food, alcool, fumat
• Lipsa lichidelor care impiedica eliminarea toxinelor
• Insuficienta oxigenare a celulelor prin lipsa de miscare si aer poluat
• Efort intelectual exagerat, stres, somn superficial, insomnii
• Dezechilibru psihic, spirit egoist, labil, cu tendinta spre distrugere
Acum analizeaza-ti viata si pune-ti intrebarea: in ce directie inclina balanta?

Daca vrei sa incetinesti fenomenul de imbatrinire si sa te bucuri de sanatate, ai grija ca balanta sa incline in favoarea fortelor constructive ! Minimalizeaza efectul fortelor distructive ! TU poti sa faci acest lucru ! Daca ponderea este in favoarea fortelor constructive vei trai mult si bine !
3. Acum ESTI PREGATIT pentru SCHIMBARE !
Daca ai inteles mecanismele subtile din corpul tau si ai analizat care este atitudinea ta fata de cel mai pretios bun al tau care este propriul corp, inseamna ca esti pregatit ! Care este concluzia la care ai ajuns ?

• Daca ai ajuns la concluzia ca balanta ta inclina in favoarea fortelor construtive te rog sa primesti din partea mea FELICITARI ! ! ! Vei fi sanatos, vei arata mereu mai tanar decat varsta reala, vei fi creativ, vesel si dinamic !

Daca vei constata ca balanta ta este inclinata spre fortele distructive inseamna ca e cazul sa te gandesti la cateva schimbari. Mottoul meu este urmatorul: “Trebuie sa avem curajul sa facem schimbari in viata pentru ca niciodata nu este prea tarziu”. Eu am decis sa fac aceste schimbari. Afla cum mi-am schimbat eu stilul de viata si care sunt secretele mele pentru incetinirea fenomenului de imbatranire din articolul: STIL DE VIATA. Tinerete, frumusete si vitalitate la orice virsta!
4. Detoxifierea - o necesitate a epocii moderne
Pentru a-ti mentine tineretea interioara si exterioara si pentru a creea conditii corpului tau sa se regenereze este necesar sa faci periodic, la fiecare schimbare de sezon o cura de detoxifiere. Am oferit explicati si sfaturi detaliate despre detoxifiere in articolul: DETOXIFIEREA ORGANISMULUI. Strategie in 10 pasi !
5. Alimentatia - influenteaza decisiv longevitatea
Unul din secretele longevitatii este o hrana echilibrata, bazata pe alimente nutritive in stare naturala, consumul de lichide si evitarea alimentelor care ne “imbolnavesc”.
REGULI DE BAZA

DA ! NU !
• Consuma fructe si legume crude
• Consuma cereale integrale
• Consuma alimente marine: peste, fructe de mare, alge
• Consuma ulei de masline virgin
• Consuma ceai verde, sucuri naturale
• Consuma produse apicole, seminte crude, nuci, fructe uscate
• Consuma perioadic suplimenti nutritivi care contin antioxidanti pentru regenerare si imunitate: Gingko Biloba, rozmarin, aloe vera, schizandra etc. • Evita alimentele din supermarketuri care contin multi aditivi( E-uri)
• Renunta la zaharul alb(inlocuieste-l cu miere)
• Evita carnea de porc, mezelurile si branzeturile grase, afumate, prajelile
• Renunta la bauturile racoritoare sintetice
• Renunta la fumat
• Renunta la bauturile alcoolice tari(vodca, coniac, etc)
• Redu consumul de cafea

Mai multe detalii despre legatura dintre alimentatie si longevitate vei gasi in articolele:
Hrana vie va poate prelungi viata!
Alimentatia naturala si longevitatea
BUCATARIA FARA FOC. Retete naturiste pentru sanatate, tinerete si vitalitate

6. Miscarea - sursa de vitalitate !
Un alt secret incontestabil al longevitatii este miscarea. Chiar daca esti foarte ocupat nu neglija acest aspect:
• Daca ai timp, mergi la o sala de fitness de 3-4 ori pe saptamana
• Daca nu ai timp sa mergi la sala, cumpara-ti un DVD cu “Gimnastica aerobica”, “Pilates”, Tae Bo si fa acasa 20 de minute de exercitii de 4-5 ori pe saptamana
• Mergi pe jos 1-2 ore pe zi.
7. Atentie la medicamentele de sinteza !
Am observat ca oamenii au tendinta ca pentru orice disconfort sa apeleze la medicamentele din farmacii fara sa consulte un medic.
• Daca ai probleme grave de sanatate urmeaza tratamentul recomandat de medic
• Daca nu ai probleme deosebite si analizele sunt bune, nu alerga la farmacie pentru orice fleac
• In prezent exista produse naturiste, neagresive, fara efecte secundare negative care pot ameliora numeroase stari neplacute: dureri de cap, constipatii, raceli, etc. Este preferabil sa tratezi un disconfort temporar cu aceste produse deoarece fiind naturale sunt asimilate si recunoscute de corpul nostru.
8. Tine greutatea sub control !
Obezitatea este considerata de medicii din intreaga lume o boala la fel de periculoasa ca si cancerul. Daca te vei hrani natural si echilibrat nu vei avea ocazia sa acumulezi kilograme. Daca totusi esti supraponderal nu trata cu indiferenta aceasta problema chiar daca acum te simti bine. Consecintele le vei simti in viitor.
Afla totul despre cum sa slabesti sanatos din articolul: Strategie pentru slabire
9. Odihna si relaxare
• Este obligatoriu sa dormi 7-8 ore in timpul noptii. Somnul odihnitor este in prima parte a noptii deci nu te culca prea tarziu.
• Nu munci in exces ! Relaxeaza-te in weekend ! Plimba-te, distreaza-te, iesi la aer curat, fa miscare, deconecteaza-te. Uita pentru 2 zile de framantarile de la scoala sau de la serviciu si incarca-ti bateriile !
10. Echilibru si armonie
Eu cred ca alaturi de alimentatie, armonia intre corp si spirit este unul din cele mai importante secrete ale longevitatii:
• Traieste viata cu intensitate si bucurie ! Este foarte important sa fii in armonie cu tine insuti si cu ceilalti ! Vei emana echilibru, energie pozitiva, oamenii te vor iubi si se vor simti bine in prajma ta.
• Invata sa te pui in valoare chiar daca nu esti perfect !
• Lupta cu inertia si comoditatea ! Frustrarile si neamplinirile iti afecteaza sanatatea si te imbatranesc !
• Daca e ncesar schimba-ti atitudinea ! Este preferabil sa fii tolerant si prietenos. Evita-i pe cei cu care esti incompatibil.
• Daca esti nemultumit de ceva din viata ta SCHIMBA ! Schimba-ti profesia, locul de munca, schimba partenerul sau orice simti ca trebuie schimbat pentru a-ti regasi echilibrul si bucuria de viata ! Nu te supune unui stres prelungit. Daca vei face schimbarile necesare, multumirea sufleteasca se va citi pe chipul tau, vei radia, vei emana energie pozitiva si vei avea mereu sufletul tanar !
• Chiar daca pe parcurs “drumul” tau va fi presarat cu obstacole, nu abandona si nu te blaza ! Nu te opri ! Cauta-ti menirea, cauta-ti fericirea ! Este cea mai buna motivatie pentru a continua drumul !

“Nu uita niciodata ca pielea se increteste,
Parul incarunteste, iar zilele se aduna in ani….
Dar ce este mai important se conserva,
Forta si determinarea ta nu au varsta
Spiritul tau e cel care indeparteaza panzele de paianjen,
Dincolo de orice punct de sosire e unul de plecare,
Dincolo de orice reusita e o alta incercare
Cat timp traiesti, simte-te viu !
Daca ti-e dor de ce faceai, fa-o din nou,
Nu te pierde printre fotografii ingalbenite de timp….
Mergi mai departe atunci cand toti se asteapta sa renunti,
Nu lasa sa se toceasca taria pe care o ai in tine
Fa astfel ca in loc de mila, sa impui respect
Cand nu mai poti sa alergi, ia-o la trap
Cand nu mai poti nici asta, ia-o la pas
Cand nu mai poti sa mergi, ia bastonul
Insa nu te opri niciodata………”

Probabil unii nu aveti treaba cu sanatatea si vreti sa va folositi de tineretea pe care o aveti si sa spune-ti ca tot romanu` " Beau si fut acum ca cine stie daca voi prinde 50 de ani" !

_________________
Daca copiezi ceva macar poti lasa un link catre pagina mea !

CS.ALEXONE.RO - Cel mai bun server de CS 1.6 din Romania 2017
Image

CSGO.ALEXONE.RO - Cel mai bun server CS:GO din Romania 2017
Image

COMPETITIVE.ALEXONE.RO - Cel mai bun server COMPETITIVE din Romania 2017
Image

TS.ALEXONE.RO - Server Team Speak 3 !
Image


Report this post
Top
PostPosted: August 30th, 2012, 9:31 pm 
Offline
Designer User
Designer User

Joined: July 23rd, 2012, 12:08 am
Posts: 350
Location: Buzau
Bine zis alex . Ai chiar mare dreptate

_________________
8-)


Report this post
Top
PostPosted: October 1st, 2012, 7:20 pm 
Offline
Designer User
Designer User
User avatar

Joined: April 1st, 2012, 9:53 am
Posts: 500
Location: Romania
Intradevar e bine zis.
Dar avatarul tau Deo contrazice asta: "• Alimentatie dezechilibrata, prajeli, fast food, alcool, fumat" asta: "• Renunta la fumat" si poate si asta: "• Evita carnea de porc, mezelurile si branzeturile grase, afumate, prajelile"
:)))

_________________
Image
Image Image Image Image


Report this post
Top
PostPosted: October 1st, 2012, 7:40 pm 
Offline
Site Admin
Site Admin
User avatar

Joined: March 31st, 2012, 6:10 pm
Posts: 2352
Location: Arad
=)))))))) e de acord cu scrisu` :)) nu si real !

_________________
Daca copiezi ceva macar poti lasa un link catre pagina mea !

CS.ALEXONE.RO - Cel mai bun server de CS 1.6 din Romania 2017
Image

CSGO.ALEXONE.RO - Cel mai bun server CS:GO din Romania 2017
Image

COMPETITIVE.ALEXONE.RO - Cel mai bun server COMPETITIVE din Romania 2017
Image

TS.ALEXONE.RO - Server Team Speak 3 !
Image


Report this post
Top
PostPosted: October 1st, 2012, 10:49 pm 
Offline
Designer User
Designer User

Joined: July 23rd, 2012, 12:08 am
Posts: 350
Location: Buzau
Am incercat .. dar e foarte greu sa renunti :) .. Si aici bine zis alex :))))))

_________________
8-)


Report this post
Top
PostPosted: October 5th, 2012, 3:42 pm 
Offline
Designer User
Designer User
User avatar

Joined: April 1st, 2012, 1:11 pm
Posts: 328
Location: Campia Turzii
duteee bha mai bine pachet de tigara zii cu zii, bere cu bere mixat cu bere si am uitat sa zic de tigarii?
in plm mai bine traiesti bine, cu Happy Face decat sa mor ca unbatran cu sanatate


Report this post
Top
PostPosted: October 6th, 2012, 1:25 pm 
Offline
Site Admin
Site Admin
User avatar

Joined: March 31st, 2012, 6:10 pm
Posts: 2352
Location: Arad
Sa traiesti bine ! :))

_________________
Daca copiezi ceva macar poti lasa un link catre pagina mea !

CS.ALEXONE.RO - Cel mai bun server de CS 1.6 din Romania 2017
Image

CSGO.ALEXONE.RO - Cel mai bun server CS:GO din Romania 2017
Image

COMPETITIVE.ALEXONE.RO - Cel mai bun server COMPETITIVE din Romania 2017
Image

TS.ALEXONE.RO - Server Team Speak 3 !
Image


Report this post
Top
PostPosted: October 6th, 2012, 1:42 pm 
Offline
Designer User
Designer User
User avatar

Joined: April 1st, 2012, 9:53 am
Posts: 500
Location: Romania
Iauzi =)))

_________________
Image
Image Image Image Image


Report this post
Top
PostPosted: November 1st, 2012, 4:34 pm 
Offline
Member User
Member User

Joined: October 20th, 2012, 6:06 pm
Posts: 127
Location: Romania
Deci,afirm ca tot ce ai scris ,ai dreptate :D .Eu nu fumez,nu beau,deoarece nu e bun pentru sanatate.Bautura,de exemplu berea iti umfla abdomenul,si la 35-40 de ani nevasta zice ca esti 'gravid ':lol: :lol: .Deci Ghost sanatatea ta,e cam mancata.Daca iti faci un control la plamani...nu vrei sa aflii cat fum ai in ei,si pentru ce ,pentru niste 'bete cu tutun'.

_________________
Don't stop what you can finish


Report this post
Top
PostPosted: November 1st, 2012, 4:56 pm 
Offline
Designer User
Designer User
User avatar

Joined: April 1st, 2012, 9:53 am
Posts: 500
Location: Romania
Uite aici diferenta dintre plamanii unui om fumator si a unui om nefumator.

:!: http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... skYG-EVlBY :!:

_________________
Image
Image Image Image Image


Report this post
Top
PostPosted: November 1st, 2012, 5:26 pm 
Offline
Member User
Member User

Joined: October 20th, 2012, 6:06 pm
Posts: 127
Location: Romania
Cine fumeaza,fumeaza pe viata lui :!: :!:

_________________
Don't stop what you can finish


Report this post
Top
PostPosted: November 24th, 2012, 2:40 pm 
Offline
Designer User
Designer User
User avatar

Joined: April 1st, 2012, 1:11 pm
Posts: 328
Location: Campia Turzii
Yolo !


Report this post
Top
PostPosted: November 25th, 2012, 7:04 pm 
Offline
Guest User
Guest User

Joined: November 25th, 2012, 6:47 pm
Posts: 8
Frumos.


Report this post
Top
PostPosted: April 3rd, 2013, 7:42 pm 
Offline
Guest User
Guest User

Joined: April 3rd, 2013, 12:16 pm
Posts: 17
Aw,mult ai mai scris:),dar bine.


Report this post
Top
PostPosted: February 10th, 2014, 11:51 pm 
Offline
Designer User
Designer User

Joined: March 6th, 2013, 7:55 am
Posts: 459
Nu stiu daca ma crede cineva.. dar sambata am citit tot ce scrie aici , de atunci nu am mai pus mana pe tigara :))


Report this post
Top
PostPosted: February 10th, 2014, 11:58 pm 
Offline
Site Admin
Site Admin
User avatar

Joined: March 31st, 2012, 6:10 pm
Posts: 2352
Location: Arad
Foarte bine .. felicitari !

_________________
Daca copiezi ceva macar poti lasa un link catre pagina mea !

CS.ALEXONE.RO - Cel mai bun server de CS 1.6 din Romania 2017
Image

CSGO.ALEXONE.RO - Cel mai bun server CS:GO din Romania 2017
Image

COMPETITIVE.ALEXONE.RO - Cel mai bun server COMPETITIVE din Romania 2017
Image

TS.ALEXONE.RO - Server Team Speak 3 !
Image


Report this post
Top
PostPosted: February 11th, 2014, 12:24 am 
Offline
Designer User
Designer User

Joined: March 6th, 2013, 7:55 am
Posts: 459
Multumesc, nu credeam ca e posibil . jur !!!


Report this post
Top
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 17 posts ] 

All times are UTC+02:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You can post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited